Suitcase

suitcase

SUİTCASE: Hayal kurmak tek başına bir şey değil, herkes hayal kurabilir.

16 senedir Kadıköy Buddha Bar’da sahne alan, şimdilerdeyse 2. albüm çalışmalarına devam eden, vokalde Deniz ÖZBERK, elektro gitarda Bülent ŞENKUL, bas gitarda Teoman KEKLİK ve davulda Fırat SAN’ın olduğu Suitcase ile A.R.T.Z için keyifli bir röportaj yaptık.

A.R.T.Z: 1997’de kurulan eski bir grupsunuz, kurulma sürecini kısaca anlatır mısınız?

Deniz : Lisedeki arkadaşlarımla bu grubu kurduk. 2 sene birlikte çalıştıktan sonra fikir ayrılıklarından dolayı dağıldık. Sonra başka bir kadro kurduk bir süre sonra yine dağıldık. Bu kadro üçüncü kadro ve uzun zamandır bu kadro ile devam ediyoruz. Aynı zamanda ben bankacılık yapıyordum bir karar vermem gerekiyordu müzik mi banka mı diye tercihimi müzikten yana kullandım.

A.R.T.Z: Britpop, indie ilk çıktığınız dönemde Türkiye’de çok fazla dinlenen müzik türleri değildi.  Bu günle karşılaştırdığınızda nasıl bir dinleyici kitlesi var?

Deniz:  Dinleyici kitlesi tamamen düşmüş durumda.

Fırat: Aslında o günlerde yaş itibariyle daha çok dinleyicisi vardı. O dönemde bizim yaptığımız, müziğin doruk noktasıydı.

Deniz:  Ama şimdi britpop diye bir şey kalmadı. Dünya dans müziğine döndü. Gitarlı rock grupları çok az bulunuyor. İlgi azaldı.

A.R.T.Z: Muse, Alphaville gibi ünlü grupların Türkiye konserlerinde yer aldınız. Yakın zamanda bu tarz konserlerde yer alacak mısınız?

Fırat: Bir önceki Rock’n Coke da vardık.

Deniz:  Fakat bu ara festivallere katılma durumuz yok.

A.R.T.Z: Peki ilk albümünüz olan “Bildiğin Her Şeyi Unut” hedeflediğiniz dinleyici kitlesine ulaştı mı?

Deniz: Ulaşmadı, nedenini bilmiyorum. Ama pr önemli bir sebep tabi ki. Bizim sağlam bir prcımız yok. Bize inanan güvenen ama aynı zamanda da çok büyük bir çevresi olan birisine ihtiyacımız var. Buradan da duyuralım prcı arıyoruz.  :)

A.R.T.Z: İkinci albüm çalışmalarına başladınız. Bu albümde altyapı olarak bizi bekleyen sürprizler olacak mı ? Cover parçalara da yer verecek misiniz?

Deniz: Aslında bir projemiz var Fırat’ın aklına geldi. Suitcase’in daha önce yapması gereken bir şeydi. Bir yabancı şarkıyı coverlamak var aklımızda, yabancı bir şarkıyı Türkçe sözlerle söyleyeceğiz. Hangi şarkı olduğunu şimdi söylemeyeyim belki olmaz ama yeni albümde sürprizler var.

A.R.T.Z: Geçmişe baktığımızda siz İngiltere’de 4 yıllık eğitim almışsınız ve ardından 6 yıllık bankacılık serüveniniz var. Bülent’in ise mühendislik süreci var. Sonrasında ise tamamen müzik. Hayallerinizin peşinden giderek harika ama zor bir şey başarmışsınız. Bu kadar tecrübeyle birlikte sizi dinleyen ve müzikle ilgilenen genç arkadaşlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Teoman: Müziği bıraksınlar.

Deniz: Müslüman mahallesinde salyangoz satmasınlar.

Fırat: Bence satsınlar.

Deniz: Tabi ki satsınlar, ağzımız böyle söylüyor ama hayatla ilgili böyle kararlar almak zor. Çünkü böyle kararları çok gençken alıyorsun o zaman üzerinde çok düşünmek gerekmiyor. Getirileri ve götürüleri çok fazla olabilecek bir durum. Çok başka bir hayat yaşayacakken bambaşka bir hayat yaşıyorsunuz. Memnun musun dersen,  ben kendi adıma çok memnunum. Böyle öleceksem de hiçbir problem yok. Yetenekleri ve kendilerine güveniyorsa yapsınlar hayal kurmak tek başına bir şey değil herkes hayal kurabilir.

A.R.T.Z: Yıllardır Kadıköy Buddha Bar’da kemikleşmiş bir dinleyici kitleniz var. Bu duyguyu hala nasıl koruyorsunuz?

Deniz: Valla bunu bende kendime çok fazla soruyorum. 16 sene aynı barda her hafta sahne almak bir tılsım herhalde. Bu çok zor olan bir durum ama çok mutluyum bu durumdan. Bizde kıymetini bilmeye çalışıyoruz ve kendimizi sürekli yeniliyoruz.

A.R.T.Z: Blog sayfamızda sizinle yeni tanışacak arkadaşlarımız olacak. Suitcase’i dinlemeye geldiklerinde onları nasıl bir repertuar bekliyor olacak?

Deniz: 80’ler bekliyor, bizim bestelerimiz bekliyor, britpop halen yapıyoruz, zaten britpop çıkış noktamız, halen dinleyicisi kaldıysa onları bekliyoruz. Biz kendimizden vazgeçmiyoruz, sadece kendimizi biraz daha yeniliyoruz. Yeni altyapı kullanmaya başladık. Mesela Fırat’ın yeni davulu elektronik tabi ki bu müziğimize daha çok şey katıyor.

A.R.T.Z: Son olarak A.R.T.Z okuyucularına bir mesajınız var mı?

Deniz: Kendilerini çok tanımıyoruz, kendileriyle tanışmak isteriz buraya bekleriz ve bizi twitter ve facebook adreslerimizden de takip edebilirler.

https://twitter.com/SuitcaseTr

https://www.facebook.com/suitcasetr

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s