Halil Epik: Bates Motel 1. Sezon

bates-motel

Bates Motel dizisi başladığında ilk bölümler hakkında da yazı yazmıştım. Dizinin sezon finali zamanı geldi bile. Zaman ne çabuk geçiyor.

İlk bölümlerdeki yorumum pek iyi değildi dizi hakkında. Ne karakterler yerli yerine oturmuş ne de oyuncuları o karaktere çok da uyumlu görünmüyordu. Ancak bölümler ilerledikçe her şey doğru düzgün bir şekle büründü.
Yakın zamanda Hitchcock’un Sapık filmini yeniden izledim çünkü dizinin etkileyici bir tarafı olmamasına rağmen yapılan yorumların “müthiş bir dizi” şeklinde olması beni şüphelendirdi. Ben de esinlenilen filmi yeniden izleme ihtiyacı hissettim. Filmi izledikten sonra değişen tek düşüncem aslında dizide Norman Bates rolündeki çocuğun rolüne uyması oldu. Dediğim gibi ilk bölümlerde rolüne adapte olması zaman aldı ama sonradan iyice yerine oturdu rolü. Açıkça söylemek gerekirse Anthony Perkins’li Norman Bates’in çocukluğunu görebildim bu dizide. Genç oyuncu rolünün hakkını, özellikle sezon sonuna doğru iyice verdi. Ancak şu çocuğa sevişme sahnesi yazılmasın. Kafasında canlandırdığı bir sevişme sahnesinde elemanın sevişmesini görünce cinsellikten soğudum yeminle 😀 ”

Bunun dışında dizi hakkındaki fikrim değişmedi. Pek bir çekiciliği yok. Tamam teknik olarak iyi bir dizi ama diziyi sürükleyen tek konu Norman hakkındaki merak konusu. Bir de tabii ki dizideki her hatunun güzel olma durumu söz konusu. Bu da dizinin samimiyetini, gerçekçiliğini etkiliyor bana göre. Koskoca John Carpenter’ın son filmi “The Ward”ta da bu sorun vardı. Akıl hastası kızlarımızın hepsi dünya güzellik yarışması kazananları gibiydi. Tamam eyvallah izlemesi hoş ve gözler bayram ediyor ancak yapımın etkileyiciliğine engel oluyor. Kurguda sorunlara sebep oluyor. Böyle olunca da bir yönetmen olarak o türe ne kadar hakim olursan ol, sıkıntı oluyor. Koskoca John Carpenter’ın filminde bile bu sorun ortaya çıkmışsa, bu dizide olması da kaçınılmaz elbette.

Özetlemek gerekirse; dizinin ilk sezonu beni tatmin etmedi; fakat zamanla bazı şeylerin oturmaya başlamasından dolayı ikinci sezon için bir umudum var. Sezon finali itibariyle diziye puanım 10 üzerinden 7.
Dizinin 1.sezonu 10 bölümden oluşuyor. Yazın dizi yokluğunda bu dizi iyi gelebilir yine de. Seçim sizin 🙂

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s