Sait Faik, Haldun Taner

olduğu kadar güzeldik

 

 

Bu yılki Sait Faik Hikaye Armağanı, Olduğu Kadar Güzeldik kitabıyla Mahir Ünsal Eriş’e verildi. Eriş’in Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde’si ile Olduğu Kadar Güzeldik kitaplarını arka arkaya okumuştum. Ödülün ona verilmesine çok sevindim. İlk olarak Mahir Ünsal Eriş de Sait Faik gibi insan edebiyatı yapıyordu. Onun da odak noktası insandı. Tüm kırılganlıklarıyla, zayıflıklarıyla ve anlatılmaya değer halleriyle insan. Yazarın yarattığı dil de öykülerin rahat okunması sağlıyor, atmosfere dahil olmayı kolaylaştırıyordu. Bir de Balıkesir, Ankara eksenli öyküler mevcut. Istanbul dışında bir şehrin öykülere dekor oluşturması hatta yazılanlarda karakter derecesinde yer alması en azından beni keyiflendiriyor. Eriş’in ödülü kesinlikle hak ettiğini söyleyebilirim. Kutlarız.

bir fasit

 

2014 Haldun Taner Öykü Ödülü ise Bir Fasit Daire kitabıyla Berna Durmaz’a verildi. Ödülün açıklanmasının üzerinden üç dört gün geçmişti ki, Özlem Kiper ve Fuat Sevimay The Corner Book & Coffee’de Berna Durmaz’ı ağırladı. Özlem Kiper’in sesinden Bir Fasit Daire’de bulunan üç öyküyü dinledik. Fuat Sevimay’ın yorumları, yönlendirmesi ile Bir Fasit Daire’nin güzelliğine eşlik ettik, kitabı tanıdık. Az biraz da Berna Durmaz’ı tanımaya çalıştık. Bunun iki nedeni var. Birincisi Özlem Kiper ve Fuat Sevimay’ın bu etkinlikteki asıl amaçları kitabı ön plana çıkarmak. Yazarın değil de öykülerin derinliklerine inmek. İkincisi ise zaten Berna Durmaz’ın kitabını ön plana çıkaran, geride kalmayı seven, edebiyata değer veren bir yazar olması. Hatta sırf bu yüzden kitapla alakalı kimi soruları da es geçiyor. Berna Durmaz kitapla okur arasına girmekten hoşnut değil. Okurun kafasında yarattıklarını kırmak hani onları neredeyse hayal kırıklığına uğratmak istemiyor. Bir Fasit Daire yazıldı, artık o konuşmalı…

Kitabın kurduğu dille zaten konuşabildiğini söyleyebilirim. Henüz yarısını bitirdiğim Bir Fasit Daire kesinlikle konuşuyor, anlatıyor. Müziğini en ince ayrıntısına dek hissettiriyor. Üstelik Cemafer gibi edebiyatımıza miras kalabilecek bir karaktere de hayat veriyor. Bir de klarnet tabii; o klarnet ki sesi kulağımızın, ruhumuzun pasını siliyor, içimizi acıta acıta.  Berna Durmaz’ın a ödüle kesinlikle layık olduğunu düşünüyorum. Bu kitapları henüz okumadıysanız ısrarla öneririm. Okura balonlar, sabun köpükleri değil gerçek edebiyat gerek.

 

 

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s