Alfred Hitchcock: Rope

“Saygın ve seçkin bir konuma sahip olan iki genç adam Brandon ve Philip, cinayet hakkındaki ‘farklı’ düşüncelerini eyleme geçirme kararı aldıktan sonra sosyetik arkadaşları David’i öldürürler. Dünyaya faydası olmayan insanların öldürülebileceği, dahası, cinayeti sadece asil ruhlu insanların işleyebileceği görüşünü savunan ikili, iple boğarak öldürdükleri arkadaaşlarının cansız bedenini bir sandığın içinde saklarlar.

Cinayet işlendikten bir kaç saat sonra evde parti düzenleyen ikili, yiyecek ve içkileri cesedin bulunduğu sandığın üzerine yerleştirirler ve arkadaşlarını davet ederler. Ancak ne var ki, herkes David’in gelmesini beklemektedir ve bu bekleyiş, cinayeti işleyenlerden Philip’in tedirgin olmasına sebep vermektedir.” (alıntı t.a)

Tartışmaya açık bir gerilim…

Gerilim ustası Hitchcock’un diğer filmlerine nazaran felsefesini alt metne yedirmeden su üstünde tutan filmi: Rope… Tek mekan filmlerinin zorluğunun ustaca üstesinden gelmiş. Sıkılmadan izlenebiliyor. Çeşitli sinema hileleriyle plan sekans izlenimi yaratılmış. Üstün insan, sınıf çatışması gibi kavramlara dokundururken cinayet olgusunu sorgulamakta. Fakat beğenmek beğenmemek arasındaki kararsızlığım bu noktada ortaya çıktı. Derin bir film, derin felsefi çatışmalar yüklü. Yine de biz izleyici olarak bu tartışmaların ortasına dalmak yerine, çevresinden dolaşıyoruz.

Oyunculuk performansları genel olarak iyi. Gerilimi ortaya çıkaran bazı ayrıntılar gayet güzeldi. Beklentiyi yüksek tutmayanlar için, farklı tartışmalara kıyısından köşesinden kapılmak isteyenler için ve tabii ustanın takipçileri için tavsiyedir…

One thought on “Alfred Hitchcock: Rope

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s