Sadece Formalite (Una Pura Formalita)

Cinema Paradiso filminin yönetmeni Giuseppe Tornatore’den etkileyici bir gerilim filmi. Film aynı zamanda yönetmenin tür ayırmaksızın yoğun bir sinema sevgisiyle donandığının da kanıtı.

Sadece Formalite, atmosferiyle, senaryosuyla ve tabii Gerard Depardieu, Roman Polanski ikilisinin oyunculuk performansları ile öne çıkan bir film. Büyük ölçüde tek mekanda geçiyor ve iyi kotarılmış tek mekan filmlerinin ortak noktalarını paylaşıyor. Özellikle açılış sahnesi, müziği, ritmi, karakterin gözünden bakmamıza imkân tanıyan çekim tekniği harikaydı.

Durmak bilmeyen yağmur, karanlık, sık ağaçlıklı bir orman, döküntü bir karakol filmin gerilim atmosferine oldukça katkı sağlamış.

Sadece Formalite’yi katman katman da incelemek mümkün. Yazar ve onu idolleştiren okuyucusuyla arasındaki ilişki, yazarın yaratım krizi, bir cinayet zanlısı ile polis müfettişi arasındaki ilişki ve filmin en üst katmanında bulunan hafıza sorunu. Neticede yazar veya zanlı karakola getirilmesini sağlayan olayla, cinayetle alakalı bölük pörçük görüntüler dışında bir şey anımsamamaktadır. Anımsamadığı bir eylemin öznesi olup olmadığından da tam olarak emin olamaz, böylece müfettişin beklediği itiraf bir türlü gelmek bilmez.

Sadece Formalite, yönetmeni Cinema Paradiso’yla özdeşleştirenleri şaşırtabilecek nitelikte iyi bir gerilim filmi sunuyor. Güçlü finaliyle de kesinlikle izlenmeli.

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s