Festival Günlükleri V: Leopar (Il Gattopardo)

leoparYönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Giuseppe Tomasi Di Lampedusa, Suso Cecchi d’Amico, Pasquale Festa Campanile
Oyuncular: Burt Lancaster, Alain Delon, Claudia Cardinale, Terrence Hill

Luchino Visconti‘nin ünlü filmi “Leopar” ondokuzuncu yüzyıl Sicilya’sında geçiyor. Prens Salina zengin bir toprak sahibidir. Gücünün ve etkinliğinin azaldığını farkeden Salina, birleşen İtalyan topraklarının ve üst sınıfların milliyetçi hareketleri gözardı etmesinin kendisini yok edeceğini farkeder.”

İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının öncülerinden Visconti’nin ihtişamlı filmi Leopar’ı perdede izleme fırsatı bulabilmek, bu büyük rüyayı sinemada izleyebilmek harika bir deneyimdi. Burt Lancaster, Alain Delon ve Claudia Cardinale gibi yıldızların eşlik ettiği saf sinemasal yolculuk. Özellikle filmin son bölümündeki balo sekansı izlenmeli.

İtalya’da değişmeye başlayan politik koşulları, aristokrat sınıfın güç kaybetmesini ve kurulmaya çalışılan yeni düzende herkesin tarafını belli etmeye başlamasını anlatan Leopar çıkarcı kimlikler, gölge figürler üzerine de okunmaya açık. Prens Salina’nın yaşadıkları, bildikleri karşısındaki acısını, ölüme yakınlığını ustalıkla hissettiren Burt Lancaster’a ve filmin eşsiz müziklerine de ayrı bir parantez açmalı.

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s