Vittorio De Sica’dan: Umberto D.

Umberto D 15“İtalya’da 2. Dünya Savaşı zamanlarında geçer hikayemiz.Umberto Domenico Ferrari 30 yılını devlete vermiş bir emeklidir,Umberto D. pansiyon sahibesi tarafından 20 yıldır kaldığı odadan çıkarılmak istenir ama direnir ve de belli bir süre onunla savaşır.Hikayemizin anakarekteri Umberto D. kadar köpeği Flick de bize bu hikayede yol gösterici rolünü üstlenmiştir.İki canlı bir oda da sonunda barınamaz hale gelirler ve de sonunda Umberto D. anlayacaktır ki bu dünya artık o eski dünya değildir herşey değişmiş ve de vefasızlaşmıştır.”

Vittorio De Sica’nın Bisiklet Hırsızları filmiyle birlikte en önemli çalışması olan Umberto D. 2. Dünya Savaşı döneminde geçen, toplumsal okumalara açık bir film. Devletten emekli Umberto Domenico Ferrari’nin yalnızlığının, köpeği Flick’la dostluğunun, bir hizmetçiyle kurmaya çalıştığı baba kız ilişkisinin ve D.’nin evinden ayrılmama mücadelesinin herkesi etkileyecektir.

Cesare Zavattini’nin senaryosunu kaleme aldığı Umberto D. İtalyan Yeni Gerçekçilik akımın en iyi örneği olabilir ama asıl önemlisi filmden (belki de genellikle yeni gerçekçilik akımından), hiçbir hikâyenin boş olmadığını öğreniriz. Umberto D. evinden çıkmak istemeyen bir adamla zeki bir köpek arasında geçen bir film. Filmin tek cümlede, basitçe anlatılabilecek hikâyesiyse oldukça değerli.

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s