Tiyatrotem Mart Ayı Programı

Dünyanın YemeğiTiyatrotem hem eski oyunlarına merhaba demeye hem de yeni oyununu oynamaya devam ediyor.

 Eski oyunlar serisi Sezonun Kabusu ile devam ediyor. Oyun 10 Mart ve
24 Mart Perşembe günleri saat 20.30’da Kadıköy Theatron’da izlenebilir.

Oyunun hikâyesi şöyle: Oyuncunun biri bir gece bir tiyatro kâbusu görür: Sahnededir… Seyirci karşısındadır… Hazırlanmadığı, ezberini yapmadığı bir oyunda başrolü oynamak zorundadır… Karşısında da oyunu oynamaya hevesli iki tuhaf oyuncu vardır…

August Strindberg’in Matmazel Julie adlı oyunundan hareketle oluşturulan tek perdelik oyunda Sezin Bozacı, Şehsuvar Aktaş ve Ayşe Selen oynuyorlar. Kostüm/dekor tasarımı ve uygulaması Hilal Polat’a; ışık tasarımı ve uygulaması Utku Kara’ya; görsel iletişim tasarımı Behiç Alp Aytekin’e ait.

Tiyatrotem’in yeni oyunu Dünyanın Yemeği ise Mart ayında Moda Sahnesi’nde ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde boy gösterecek.

Sahneye gelen iki hikâyeci bu gün çok acayip bir hikâye anlatacaklarını ve göstereceklerini bildirirler. Bu hikâye yemek yemesini çok seven bir Kral ve onun Aşçı’sının hikâyesidir. Günlerden bir gün Kral, Aşçı’dan Hörşey’i pişirmesini ister; ama malzemeler eksiktir. O malzemeleri bulup Hörşey’i pişirirse Aşçı’ya da yemekten tattıracağına söz verir Kral. Aşçı eksik malzemeleri bulmak üzere üç kez saraydan çıkar. İlk çıkışında şiddetli bir rüzgâr yüzünden havalanır. İkinci çıkışında sağanak yağmur yüzünden nehre düşer. Üçüncü keresinde ise kar yağışı yüzünden buzda kayar ve bir kuyuya düşer. Binbir maceradan sonra saraya dönüp yemeği pişirir. Kral sözünü tutmaz, Aşçı’ya tattırmadan bütün yemeyi silip süpürür, yedikçe de şişer. O kadar şişer ki sonunda bütün sarayı kaplar, Aşçı sarayın dışında kalır. Ancak kendisini başkaca sürprizler beklemektedir.

Şehsuvar Aktaş ve Ayşe Selen’in oynadıkları Dünyanın Yemeği 5 Mart ve 19 Mart Cumartesi günleri Cumartesi saat 13.00’te Moda Sahnesi’nde, 27 Mart Pazar günü saat 13.00’te ise Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

1

 

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s