Bin Başlı Canavar (Un Monstruo de Mil Cabezas)

Un-monstruo-de-mil-cabezas-de-Laura-Santullo-alta“İlk uzun metrajlı filmi La zona / Yasak Bölge ile tüm dünyada ilgi çeken, dört yıl önce La demora / Gecikme ile Altın Lale için yarışan Rodrigo Plá, yeni filmi Bin Başlı Canavar ile yeniden festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde. İlk gösterimi Venedik Film Festivali´nde yapılan film, çaresiz bir kadının sisteme karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. Sonia, kocasının kanser tedavisinin masraflarını karşılamayı reddeden sigorta şirketiyle sonuna kadar mücadeleye kararlıdır. Ancak bürokrasi ellerini kollarını bağlarken, devlet çalışanları da ilgisizlikleriyle kadını çileden çıkartır. Filmi baştan sona sürükleyen Jana Raluy´un performansıyla da beğeni toplayan Bin Başlı Canavar heyecanla izlenen bir toplumsal taşlama.”

Rodrigo Pla’nın yeni filmi Bin Başlı Canavar sakin hikâye anlatımıyla, sağlık sistemine, sigorta şirketlerine getirdiği eleştirilerle oldukça kayda değer bir film. Yönetmen Pla, Yasak Bölge filminde kendi adaletini sağlama hakları olduğuna inandığı, tel örgülü duvarlarla çevrilerek gecekondulardan ayrılan bir sitede yaşayan insanların çelişkilerine yaklaşırken yakaladığı nesnel bakışı Bin Başlı Canavar’da da koruyabilmiş. Bu yüzden filmi izlerken duygusal yoğunlukla mücadele etmek yerine olay örgüsüne belirli bir mesafeden bakabiliyorsunuz ve aklınızdan durmadan şu sorunun geçmesi olanaklı hale geliyor. “İnsan hayatından daha değerli ne olabilir ki!”

Filmdeki ufak kurgu oyunları da hikâye anlatımına önemli katkılar sağlıyor. İzlediğimiz sahnenin birkaç saniye öncesine gitmemiz ve sahneyi başka bir karakterin bakışından izlememiz olay örgüsünü sağlamlaştırıyor. Bin Başlı Canavar’ın İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale aldığını da unutmadan ekleyelim. Pişman olmayacağınız bir seyirlik sizleri bekliyor.

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s