Filmekimi: Ne Var Ne Yok?

Sonbahar ve sinemayı birleştirmenin en güzel yollarından biridir Filmekimi. Tabii her sene olduğu gibi bu sene de üç beş filme gitmeye niyetliyiz. Birbirinden güzel filmler bizi bekler ancak biz genel bir liste yapmaktansa kendi gideceğimiz filmlerin listesini sunmayı tercih ettik.

mistress-america1_e780x420

Bayan Amerika (Mistress America)
Yönetmen: Noah Baumbach
Oyuncular: Greta Gerwig, Lola Kirke, Heather Lind
“Bağımsız yönetmen Noah Baumbach ile Frances Ha’nın hem başrol oyuncusu hem de ortak senaristi Greta Gerwig yine efsane olacak bir şehir komedisine imza atıyorlar. Gerwig’in canlandırdığı Brooke şehrin içini dışını bilen, maceracı bir kızdır. Daha ilk sınıftaki Tracy ise henüz o meşhur üniversite yaşamını tadamamış, New York’un ışıltılı ortamına da girememiştir. İkisi iyi anlaşır, birlikte takılırken Tracy, Brooke’un tatlı deliliklerine kapılarak ümitsizliğinden sıyrılacaktır. Yine Baumbach ile Gerwig’in birlikte yazdığı son derece hınzır senaryosu ve sivri diyaloglarıyla ilk gösterimini Sundance’te yapan Bayan Amerika, Baumbach’ın en eğlenceli filmi olarak övülüyor.”
Noah Baumbach da film çekme konusunda hızlanan yönetmenlerden. Kendisini Frances Ha sonrası durdurmak epey güç. Genellikle mizah dozu pek güzel filmlere imza atan Baumbach’ın Greta Gerwig’le tekrardan çalışması filmi direk listelere eklemeye sebep. Siz başka sebepler de bulabilirsiniz.

20150106homeandearl0125mag_e780x420
Ben, Earl & Ölen Kız (Me And Earl And The Dying Girl)
Yönetmen: Alfonso Gomez – Rejon
Oyuncular: Thomas Mann, Jj Cyler, Olivia Cooke

 

“Bir yandan lise hayatı, bir yandan ergenliğin sosyal engebeleri… Lise son sınıftaki Greg’in huzura kavuşmak için kendince bulduğu yöntem kimseyle yakınlaşmamak, olabildiğince göze batmamak. Ancak annesi, Greg’i kanser hastası sınıf arkadaşı Rachel’a yarenlik etmesi için zorlayınca bu hassas dengeler tamamen alt üst oluyor. Yine de bu sayede Greg, gerçek dostluğun ne olduğunu keşfediyor. Bu dokunaklı, hınzır ve yine de eğlenceli film, sizi hem güldürecek hem de ağlatacak. Senaryo yazarı Jesse Andrews, Sundance’in bu en çok konuşulan filmini kendi yazdığı çoksatar romandan uyarlamış.”
Evet, yönetmeni pek tanımıyoruz, belki de ilk filmidir araştırmadık. Sinefil değiliz zati. Ancak Ben, Earl & Ölen Kız pek çok açıdan festivalin en iyileri arasına da girebilir, hayâl kırıklığı da yaratabilir. Dramatik etkisi sizi yere serebilir, gülümsettiği anlarda sizi bulutlara çıkarabilir. Ne olursa olsun içinde sinemayı da, pek çok filme göndermeyi de barındıran bu Alfonso Gomez – Rejın filmine şans vermeli. Riske değer.

2015-06-03-150113-86_e780x420Mikrop ile Gazolin (Mikrobe & Gasoline)

Yönetmen: Michel Gondry

Oyuncular: Ange Dargent, Theophile Baquet, Audrey Tautou

 

 

“Michel Gondry’nin Versailles’da geçirdiği çocukluk günlerinden esinlendiği Microbe & Gasoline, Filmekimi’nde de gösterilen Biz ve Ben’deki gibi ergenlerin dünyasına dalan tatlı bir fantezi, ev yapımı bir karavanla Fransız taşrasını kat eden iki ergenin büyüme hikâyesi. Uyumsuz liseliler Mikrop (ufak tefek ve inek) ile Gazolin (tek başına araba tamir edebiliyor) yakın arkadaş olurlar. Okul bitip yaz tatili başladığında ilk işleri derme çatma bir “tekerlekli ev” inşa edip kendilerini yollara vurmak olur. Yolda elbette bir sürü macera ve bir sürü çılgın tiple karşılaşırlar.”

Geldik ikinci & işareti geçen filmimize. Michel Gondry’nin zihninde nasıl bir analog evren varsa hepsine kefiliz. O ne çekse izleriz nokta. (Günlerin Köpüğü’nü henüz izlemedik belki bir gün Boris Vian imzalı kitabını okuruz diye) Mikrop ile Gazolin’in bir yol filmi olması da pek tabii cezbedici. Özellikle yola çıkmayı bir türlü beceremeyen bizler için yol filmleri tam bir hazine.

motlysas_e780x420Sessiz Çığlık (Louder Than Bombs)

Yönetmen: Joachim Trier

Oyuncular: Gabriel Byrne, Isabelle Huppert, Jesse Eisenberg, Amy Ryan

 

 

“Tekrar ve Oslo, 31 Ağustos filmleriyle tanıdığımız Joachim Trier’in Cannes’da Altın Palmiye için yarışan son filmi etkileyici bir psikolojik dram. Üç yıl önce ölen ünlü fotoğrafçı Isabelle’in büyük oğlu Jonah, annesinin anısına düzenlenen bir sergiye katılmak için evine geri döner. Jonah, kardeşi Conrad ve babaları Gene yıllar sonra ilk kez aynı çatı altında zaman geçirecektir. Gene oğullarıyla yeniden yakınlaşmak istese de Isabelle’e karşı besledikleri karmaşık duygular ve farklı anıları durumu zorlaştıracaktır. Senaryosunu Trier ve Eskil Vogt’un ortaklaşa yazdığı Sessiz Çığlık, bir ailenin hayalleri, düş kırıklıkları ve sırlarının portresini çiziyor.”

Lay lay lom galiba bize göre sinema… Değil elbet, Sesiz Çığlık Joachim Trier’in önceki iki filmindeki (Reprise, Oslo, 31 Agust) atmosferi ve dramatik etkileri de düşünürsek büyük bir potansiyel taşıyor. Trier’in yine tekinsiz bir atmosfer yarattığına eminiz. (tekinsiz kelimesi için büyüktürkçesözlük teşekkürler) Gabriel Byrene, Isabelle Huppert’lı kadroda beklentimizi yükseltiyor sonra Jesse Eisenberg bu beklentiyi biraz biraz normal değerlerine indiriyor. Şaka bir yana Eisenberg’in en iyi performansı olabilir.

yeni ahitYeni Ahit (Le Tout Nouveau Testament)

Yönetmen: Jaco Van Dormael

Oyuncular: Benoit Poelvoorde, Catherine Deneuve, François Damiens

 

 

“Tanrı yaşıyor, hem de Brüksel’de bir apartmanda. Ama pek huysuz bir adam; karısıyla kızına pek kötü davranıyor. Masum kızı hakkında pek az şey biliyoruz aslında: Kendisi 10 yaşında, adı da Ea. Bir gün, tahammülü tükenince, Ea babasının en büyük sırrını, yani dünyadaki herkesin öleceği tarihi SMS’ler yollayarak ifşa eder. Ardından da evden kaçıp altı yeni havari bulmaya karar verir. Belçikalı oyun yazarı, senarist ve yönetmen Jaco Van Dormael’in 2009 tarihli hit filmi Bay Hiçkimse’den sonra çektiği ilk film olan bu gerçeküstü komedi, ilk kez Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterildi ve büyük beğeni topladı.”

Bay Hiçkimse’nin yönetmeni Jaco Van Dormael’i neredeyse unutmuştuk, neyse ki yeni film çekti. Konusunu okuduğumuzda listemize ilk sıralardan giriş yapan Yeni Ahit atmosferiyle de ilgi çekici olabilir. Belki de olmaz ne bilelim izlemeden.

Bunlara da bir bakın…

http://filmekimi.iksv.org/tr/baskin

http://filmekimi.iksv.org/tr/paulina

http://filmekimi.iksv.org/tr/mustang

http://filmekimi.iksv.org/tr/the-lobster

http://filmekimi.iksv.org/tr/el-club

 

Ne yazsam

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s